Masjedpajoh.ir
Masjedpajoh.ir
Masjedpajoh.ir
دومین جلسه شورای علمی پژوهشی
دو شنبه, 24 تیر 1398 تعداد بازدید: 35

 

حضرات آیات و حجج اسلام: نیازی، محدثی، فلاح­ زاده، حاج ­سیدجوادی، موسوی یزدی، مروج، قرائتی، حسینی، توانا، نیکبخت، کریمی

موضوع جلسه : گفتمان سازی در جهت تقویت جایگاه مسجد با محوریت:

              1- برگزاری کرسی­های درس خارج با موضوع مسجد

              2- جهت­ دهی به پایان نامه ­ها و پژوهش ­ها در حوزه مسجد

برخی مباحث مورد گفتگو :

در سطح حوزه اول باید گفتمان سازی راه بی­افتد و این گفتمان سازی راه نمی­افتد مگر اینکه یک رشته تخصصی با عنوان مسجد و تربیت یک عده ­ای به عنوان امام جماعت تنظیم شود، الان شرایط حوزه به گونه ­ای است که می­تواند زمینه سازی تربیت یک گروهی را به عنوان امام جماعت داشته باشد. اگر چنین شد یعنی یک گروهی تحت یک رشته تحصیل کرده اند طبیعتا پایان­ نامه برایش می نویسند و خود به خود این کار شروع می­شود و تبدیل به  گفتمان سازی در سطح حوزه می­شود.

مقام معظم رهبری پرچمدار گفتمان سازی است. الگوسازی و نظریه پردازی مقدمه گفتمان سازی است و اگر گفتمان سازی انجام شد خود به خود اجرا می­شود. گفتمان سازی با کارهای پراکنده برنامه ریزی نشده انجام نخواهد شد. جشنواره علامه حلی در سطح کشور توسط مرکز مدیریت برگزار می­شود، با آنجا رایزنی شود و بحث مسجد را به عنوان موضوع پیشنهاد شود. اقبال مرکز مدیریت هم به سمت مسجد است.

 اگر گفتمان در سطح جامعه است یک فرایندی دارد و اگر گفتمان در بدنه حوزه است فرایند متفاوتی را می­طلبد. ظاهرا شما دنبال درس خارج با موضوع خاص هستید مثلا امامت جماعت و جامعه شناسی مسجد یا مدیریت و برخورد با مردم و ...، برفرض که شما درس خارج شروع کنید و سرفصل آماده کنید و ... طلبه­ای که در این کلاس شرکت کرده به دلیل اینکه ممتحن او وارد این مباحث نشده نمی­تواند از او امتحان بگیرد تا او وارد مقاطع بالاتر شود و ... و این جزء موانع ایجاد درس خارج است. اگر میخواهید در این زمینه کار کنید باید با اساتید و ممتحنین صحبت کنید و این مشکل را حل کنید. پیشنهاد من این است که اساتیدی که بعد از آزمون و تحقیق و ... به این نتیجه رسیده­ایم که میتوانند درس خارج تدریس کنند خود آنها امتحان بگیرند نه اینکه شخصی که اصلا وارد در مباحث امتحان نیست.

در ارتباط با پایان­ نامه ها اصل­اش خوب است، موضوعات در پایان ­نامه ها یکی از مشکلات است. یعنی حتما باید موضوعات تعیین شده­ای باشد تا بتوان پایان­نامه ها را ارائه کرد و ... و گاهی پیداکردن استاد راهنما و استاد مشاور هم مشکل است. اینکه موضوعات و استاد راهنما و استاد مشاور آماده کنیم، کار خوبی است، ولی اگر موضوع مشخص نشود در بحث پایان­ نامه ها مشکل می­شود. اگر بتوانیم این موانع را برداریم رشته آن تایید شده است.

 

 

 

 


ثبت دیدگاه